סיקור : Mad Max

מאת Gil Falkovitch

סיקור : Mad Max

מאת Gil Falkovitch

כשיצא הסרט האחרון בסדרת "מקס הזועם" כל העולם ואשתו היה מוכן להישבע על הקבר של הסבתא שמדובר "בגביע הקדוש" של כל הסרטים עלי אדמות. עם כל "העידן החדש" הזה של פמיניזם, שוויון זכויות ומסרקי שפמים לכל דורשת, היה קל לרבים לקנות את 40 קילו בחורה שנוהגת בסופר-טריילר, בועטת באשכים על ימין ועל שמאל ואומרת למקס מה לעשות. אך האמת היא שזהו האנטי-קרייסט הגמור של הטרילוגיה.

אף אחד לא אומר למקס מה לעשות. לאיש המעורער בנפשו, שתורגם והועלה על שפתותיהם של עילגים והדיוטות למיניהם בתור "מקס הזועם", אומנם היו כביכול את כל הסיבות בעולם לזעום אך מי שראה והכיר את הסרטים הקודמים – שזה 3 מסך כל הצופים בארץ –  ידע היטב שכועס הוא מעולם לא היה. בואו נודה באמת, אתה לא "כועס" כשרצחו לך את הילד, האישה, הכלב כאשר הבן זונה שעשה את זה עדיין מסתובב חופשי. בטח שלא כשכל מה שנותר לך זה מפלצת על גלגלים עם 600 כוח סוס. מה שיותר סביר להניח שתעשה זה תצמיח ביצים של שור, תקבל שכל של סנאי ותצא למסע צייד. כשתמצא את הבן אדם, תאזוק לו את הרגל למיכל דלק ותיתן לו מסור על מנת שהוא יוכל לנסות לנסר אותה אפילו שמראש אתה יודע שאין לו שום סיכוי והוא בדוק מתפוצץ לאלף עזאזל. לשמחתי המקס הפסיכופט הזה עדיין כאן אתנו ואף עושה קאמבק במשחק קונסולות דור הבא וה-PC של Avalanche Studios.

mad-max-game3

המשחק מתרחש ביקום של טרילוגיית הסרטים אך מהווה פרק נפרד בעלילותיו של מקס רוקטנסקי. העולם הוא אוסטרליה הפוסט-אפוקליפטית בה לא נותר דבר מלבד שממה מדברית. אתה מגלם את מקס. אישתך והילדה מתו. לקחו לך את הבגדים, הציוד, פיצצו אותך במכות והותירו אותך להירקב למוות. אם זה לא מספיק אז בא גם איזו גורילה בשם "סקברוס סקרוטוס" ועשה לך חאווה על האוטו.  בניסיון לשרוד את המדבר אתה נתקל במי שהולך להיות ה-BFF שלך ב-20 שעות שלוקח לסיים את הקמפיין לא כולל משימות צד – צ'אמבקט. צ'אמבקט הוא "האיגור" של מכונאי הרכב או "שחורי האצבע" בשפת המשחק – גיבן שאוסף חצאי גרוטאות ומרכיב מהן מפלצות מוטוריות. בעקבות התגלות שהייתה לו הוא הופך אובססיבי בבניית הרכב האימתני והמהיר ביותר בארץ השממה – "המגנום אופוס". על מנת להשיג את החלקים הרלוונטיים כולל מנוע V8 רועש וצמא-דלק, צ'אמבקט מתפלל אל "מלאך הבעירה" שישלח לו לוחם חסר חת שיעזור לו במלאכה. לאחר שצפה במקס נלחם בשוביו, החליט שתפילותיו נענו ומציע לו את עזרתו. מקס, להוט להשיב לעצמו את "השחור על שחור" – רכב ה-Interceptor המיתולוגי – יודע שללא רכב לא יוכל לחזור לחיפושים אחר ארץ מפלט מאי-שפיות והשניים יוצאים יחד למסע נגד הסיכויים.

2015-09-15_00030

אין הרבה מקום להתפתחות עלילה ומהר מאוד המושכות עוברות לידי השחקן, שזה כמובן לא בהכרח דבר רע. כלומר יש דמויות משנה צבעוניות ומעניינות אבל אין להן שום תפקיד בעל משקל. בשורה תחתונה אתה צריך לבנות אוטו, סה טו. אומנם ייתכן ויהיו מי שישתעממו בלגמוע 400 ק"מ של חול וחולירע רק כדי להשיג אגזוז למשל אבל הדרך לשם כל כך כיפית וממכרת שגם אחרי למעלה מ-50 שעות משחק אני רק מחכה שיוציאו איזה DLC על מנת שאוכל לחזור לשם. זה נובע בעיקר משתי סיבות. האחת – המשחק נראה ורץ סוף-הדרך. בתור פגוע Batman Arkham Knight  ל-PC המשחק הזה עשה עימי רק חסד. מינימום 60 FPS, 1440P על כל האפקטים האפשריים וזה עוד על כרטיס 7970 בודד. ולא, לא מדובר ב-Pacman, אלא באחד המשחקים היותר מרשימים ויזואלית של השנה; השנייה – אפשרויות הקסטומיזציה במשחק הן כמו גרסת ה-Need For Speed לשיפורי רכב פוסט-אפוקליפטיים. מעבר למנוע, גלגלים, אגזוזים, ניטרו וציורי גלגלות הסטנדרטי, ניתן בין היתר לשדרג שריון, גריל ניגוח, להביור צד, קוצים למניעת מסתננים, קוצים לגלגלים, צלצל והאהוב עלי מכולם – צלצל נפץ. גם את מקס עצמו אפשר לשדרג במראה שונה ויכולות לחימה חדשות עליהן ארחיב בהמשך, אך ללא שמץ של ספק שגולת הכותרת כאן היא שיפורי הרכב. אישית מאוד נהניתי לראות כיצד המגנום-אופוס הופכת לנגד עיניי ממריצה עם מנוע של מכסחת דשא למפלצת מוטורית כל כך רעה שהביצים של השטן ימחאו כפיים מרב פחד רק מלהסתכל עליה.

2015-09-15_00015

הנהיגה כמעט לא יכלה להיות מהינה יותר. הסאונד של המנועים משובח ביותר ונעים לאוזן. אי אפשר שלא להתענג עליו כשאתה מושך עם הצלצל שער משוריין בזמן שהמנוע שואג לשמים והגלגלים מעיפים חול ואבק לכל עבר. העיצוב האפל של קוצים, צבעי כרום נוצץ וגריל מאיים גדול ממדים בהחלט מוסיף לBad Assness של לנהוג בכלי משחית כזה. תלוי בסטייל שלך ואיך שתבחר לשדרג את הרכב הוא יוכל להיות משוריין ואיטי או פגיע ומהיר. גם שטח הנסיעה משחק תפקיד. צמיגים עם אחיזת כביש טובה יותר על אספלט יחליקו על חול ולהיפך. אך הסיבה שבגינה התכנסנו כאן היום היא כמובן קרבות הכלי רכב. מד מקס הוא Destruction Derby אחד ענק כאשר אתה הוא "הבשר" בסנדוויץ' מוטורי שלא נגמר. למרבה המזל יש די והותר דרכים להימלט מסיטואציות כאלו. כל כלי הנשק עושים שימוש בהילוך איטי על מנת לייעל את הכיוון. אפשר להשתמש בזה בשביל תיקון-הגה אחרון רגע לפני שמתרסקים על אוטו של איזה חסר מזל בשיא המהירות ואפשר גם להתלבט אם לעקור למסכן את הדלת, טמבון, גלגל או סתם לתלוש אותו מהרכב בעזרת הצלצל. אגב, אחד המהלכים האהובים עלי במשחק נקרא Harpoon Slam. אתה יורה את הצלצל על טמבון של מישהו ואז דופק ניטרו ונכנס ברבאק שלו גם אם החליט לנסות לעבוד עליך ולפנות. רק כל כך חבל שלא מיצו את הפוטנציאל כאן עד תום.

בתור משחק שמבוסס ברובו על נהיגת שטח לדעתי היה סביר להניח שייקחו כמה שיעורים ממשחקים כמו Dirt. לכן התאכזבתי לגלות שאי אפשר לעשות דריפטינג או סתם לפרפר גלגלים. זה כאילו שהם שמו כפתור לארם-ברקס שלא באמת עובד. או שאתה מספיק להיכנס לסבוב או שאתה לא מצליח. אבל זה עוד ניחא. אחרי הסרט האחרון הם לבטח ידעו שיש להם נעליים גדולות למלא. מן המתבקש שיהיה משהו גרנדיוזי כלשהו או טריביוט לסצנות הלחימה עם ה-War Rig. אבל לצערי אין ולו רגע "אפי" אחד בכל המשחק. סיימת לשדרג את הרכב? אף אחד לא יכול עליך גם יביא חברים. ועד שכן יש איזו משימה שצריך להוריד מהכביש רכב ספציפי מלווה בשיירה, זה כמו לקחת סוכריה מתינוק. 5-4 כלי רכב שהשריון שלהם הוא סוג של קרטון ולבסוף משאית קטנטנה נטולת הגנה שהיא כל-כולה טנק דלק על גלגלים. על הקרב בוס אחרון והכל כך אנטי-קליימקס אני בכלל מתבייש לדבר *שיעול* מת אחרי 2 פגיעות בלבד *שיעול*.

2015-09-13_00001

המטבע במשחק הוא "סקראפ" – שאריות גרוטאה. על מנת להרוויח את לחמך ביושר עליך לבזוז ולגנוב מכל הבא ליד. ברחבי המשחק מפוזרים אזורים מועדים לפורענות ופוטנציאלים לביזה כאשר אפשר לסמוך על כך שלא יתנו לך סתם ככה לקחת וללכת. בדיוק בשביל זה המפתחת השאילה מ-Rocksteady את מערכת קרבות ה-Free Flow שלה בסדרת באטמן. אך בעוד שבאטמן למד להילחם אצל טובי גדולי אמני הלחימה בעולם, מקס למד להילחם במקום הקשה והמחשל מכולם – ברחוב. הסגנון לחימה במשחק הוא מאוד כבד, איטי ואקסטרה אקסטרה ברבוע ברוטאלי. אומנם אי אפשר להתעופף מקצה אחד של המסך לשני בבעיטה אבל כן אפשר לתת למישהו מרפק לפנים, לשבור לו את הפיקה בברך או סתם להטיח אותו עם הראש על הרצפה. בכלל עושה רושם שמישהו בצוות הפיתוח חובב גדול של היאבקות. אחרי רצף מסוים של מכות אפשר להתחיל באמת להתפרע כשמקס נכנס למה שנקרא Fury Mode. אז אפשר לסיים יריבים בעזרת בודי סלאם, קלואוז ליין, דרופ קיק וסופלקס אכזרי במיוחד. ישנם גם לא מעט מהלכי הוצאה להורג ופריקת נשק מאוד מרהיבים שיוציאו מכל אחד ואחד מאיתנו חיוך סאדיסטי מסופק. אך כמובן שלא הכל מושלם. בבאטמן אם היית חוטף היית יודע בוודאות גמורה שזו אשמתך כי אין שום בעיה אחרי, לפני ותוך כדי מהלך לקום ולהגן. כאן לעומת זאת, המון ה-מ-ו-ן פעמים כבר ביצעתי על מישהו פינישר כמו סופלקס ותוך כדי האנימציה מישהו אחר בא, הרביץ לי ושבר את הקומבו. מילא אם לא הייתי לוחץ על הכפתור של ההגנה בזמן אבל נשבע לכם שלחצתי. זה פשוט לא תמיד עובד.

2015-09-15_00002

 

( הסיקור נכתב ע"י כתב אורח בשם גיל פלקוביץ', מקים קבוצת הפייסבוק Back in the Game המציבה לעצמה יעד לפיתוח תעשיית המשחקים המקומית ואת סצנת הגיימינג בישראל ככלל. )

 

המילה האחרונה:

מד מקס המשחק יכל בקלות להיות הרכבת הרים החולית של השנה אבל הבוץ בעליות קצת תקע אותו. בד בבד, לחזות במגנום אופוס קורמת עור וגידים ולפרק שודדים ובנדיטים בברוטאליות מספיק על מנת לפצות על כך.  בין אם אתה חסיד של הסרטים או לא תוכל למצוא כאן עשרות שעות של הנאה.

8.5

סיקור : Mad Max
סיקור : Mad Max 0 8.5/ 10